poniedziałek, 5 października 2015

Co nowego w sezonie 2015/16 cz.1 - kurorty francuskie

(fot. alarmy.com)
Sezon już tuż, tuż, co bardziej niecierpliwi narciarze już ostrzą narty i deski na pierwsze listopadowe otwarcia kurortów... a te nie próżnowały podczas wiosenno-letniej przerwy! Niektóre ośrodki postarały się o to, żeby powracający do nich goście mogli zobaczyć i poczuć różnicę w komforcie zjazdów, szybkości wyciągów czy długości tras! SkiHoliday bacznie obserwowało postępy prac – poniżej nowości w najpopularniejszych ośrodkach we Francji, do których teraz, z racji ulepszeń, będziemy z pewnością wracać jeszcze chętniej!

1. Les Trois Vallées | Trzy Doliny | Les Menuires
(fot. st-martin-belleville.com)
Na zachodnim krańcu 3 Dolin, w Les Menuires, w dole doliny, długi, woooolny, ale bardzo często uczęszczany wyciąg z St Martin de Belleville na Tougnete (wysokość 2 434 m n.p.n.) "St Martin 2" (czteroosobowa kanapa) został wreszcie wymieniony! Hurra! Po długich sezonach oczekiwań, na tegorocznych gości czeka wygodna i trzy razy szybsza sześcioosobowa kanapa. Jest to o tyle ważne, że wyciągiem tym bezpośrednio dostaniemy się do sąsiedniego Meribel. Francuzi na oficjalnej stronie chwalą się, że zainwestowali w ten wyciąg 12 milionów euro, a w godzinę jest on w stanie przewieźć 3200 zimowych turystów. Nie bez powodu wyciąg nosi teraz dumną nazwę "Le St Martin Express". Les Menuires wymieniło jeszcze dwa inne wyciągi (m.in. pamiętające lata dziewięćdziesiąte, dwuosobowe krzesełka prowadzące z Le Bettex w górę Les Menuires). 

(fot. dodesports.com)
Tak! Wreszcie! Po dwóch latach oczekiwania i 10 milionach wydanych euro, w tym sezonie otwarta zostanie niebieska trasa Jandri. Wiodąca w dół doliny nowa komfortowa trasa, będzie alternatywą dla oblodzonej, skamieniałej lub kaszkowatej zielonej trasy (w zależności od pogody, zawsze coś z tą trasą było nie tak), która bywa zwykle niesamowicie zatłoczona i przez to niebepieczna (była jedną z większych wad L2A, szerzej tutaj). Dzięki Jandri możliwy będzie również 2 kilometrowy zjazd wyłącznie niebieskimi i zielonymi trasami (coś dla początkujących). W najbliższych miesiąchach Francuzi zamierzają zagospodarować i rozbudować w tym miejscu przestrzeń gastronomiczno-wypoczynkową. 

3. Val d'Isere

Późną wiosną tego roku rozpoczęły się, mające potrwać dwa lata i warte 16 milionów euro, inwestycje rewitalizujące teren zjazdowy wokół wierzchołka Solaise. Na sezon 2015/16 Francuzom udało się przygotować nową przestrzeń dla początkujacych narciarzy – z nowymi trasami "naleśnikowymi" i dywanowymi wyciągami (które zastąpiły nielubiane przez początkujących orczyki). W kolejnym sezonie 16/17 gotowa będzie dziesięcioosobowa supenowoczesna gondola z WiFi i podgrzewanymi siedzeniami, a na wierzchołku uporządkowana i powiększona tarasami słonecznymi zostanie "pinic area".

4. Portes du Soleil

(fot. chatel.fr)
Przecinający francusko-szwajcarską granicę kurort Châtel dorobił się dodatkowej niebieskiej trasy, o włosko brzmiącej nazwie "Forestiere". Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że znacznie ułatwia ona poruszanie się po całej arenie Portes du Soleil, której Châtel było wąskim gardłem. Nowa trasa wiedzie z Super Châtel w dół doliny do Vonnes, gdzie znajdziemy szybki czterososobowy wyciąg do areny Linga lub sześciosobowe krzesło "powrotne" na Super Châtel.

Francuzi się postarali, a dobrze wiemy, że czasami potrafią odkładać remonty w nieskończoność... w kolejnym poście przedstawimy postępy Austriaków, będzie co czytać!

Do usłyszenia!
https://www.facebook.com/SkiHoliday-1008387222509040/timeline/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz