sobota, 4 kwietnia 2015

TOP 7 ośrodków na wiosenne narty w kwietniu

Wielkanoc nadeszła, na zewnątrz słonecznie i ciepło, ale z pewnością znalazłoby się wiele osób, które właśnie teraz zamieniłyby ten malowniczy krajobraz za oknem i krótkie rękawy na zaśnieżone górskie stoki i grubsze kurtki! My uwielbiamy wypady narciarskie w tym okresie dłuższe dni, dzięki którym po nartach, około 17:00 nadal można wygrzewać się na słonecznych tarasach, opalone "na gogle " twarze, zero problemów z marznącymi kończynami, po prostu idealnie! Tylko ten topniejący pod koniec dnia śnieg, który zamienia się w kaszę... warto naprawdę dobrze przemyśleć destynację kwietniowych wyjazdów, żeby nie trafić na nisko położony kurort, w którym po godzinie 12:00 nie będzie po czym jeździć... zastanawiacie się gdzie jechać? Pomożemy! Poniżej nasz TOP 7 wiosennych kurortów narciarskich, w którym gwarantujemy śnieg i dobre warunki zjazdowe do późnych godzin popołudniowych.
1. Tignes, Francja

Tignes ze swoimi stokami położonymi na wysokości od 1550 m do 3450 m n.p.m. to jeden z najpewniejszych pod względem warunków narciarskich resort w Alpach. Możecie oczekiwać dobrze utrzymanego śniegu, nawet na trasach ciągnących się w dół doliny, aż do samego miasteczka. Poza tym, cały region Espace Killy jest ogromny i otwarty aż do maja. Na koniec  nad całością góruje lodowiec Grande Motte, po którym możecie jeździć okrągły rok!

PLUSY w pigułce • rejon Espace Killy z dwoma lodowcami i 300 km tras • fantastyczne après ski • Wysokie położenie

2. Saas Fee, Szwajcaria

Ta urocza, całkowicie wolna od samochodów narciarska wioska, otoczona jest prawie samymi czterotysięcznikami. Często określana jako "najpiękniejszy kurort narciarski Europy" ma oprócz urody jeszcze inne plusy – większość tras usytuowana jest powyżej 2500 m n.p.m. i co więcej, ma północną ekspozycję. Na kwiecień idealnie  do tego lodowiec otwarty prawie cały rok. Polecamy!

PLUSY w pigułce • kurort typu "car free" •  północna ekspozycja stoków  • lodowiec

3. Obergurgl, Austria

Generalnie rzecz biorąc, Austria nie przychodzi na myśl jako pierwsze miejsce na wiosenny wypad narciarski – większość z jej ośrodków położonych jest dosyć nisko. Jednak są wyjątki, o których warto tutaj wspomnieć. Pierwszy z nich to kurort Obergurgl  czyli najwyżej położona austriacka stacja. Położona jest w dolinie Ötz, a okalające ją trasy wyznaczone są na wysokościach pomiędzy 1795 m a 2080 m n.p.m. Razem z siostrzanym kurortem Hochgurgl, połączonym gondolą, tworzą bardzo przyjemny ośrodek z długim sezonem zjazdowym.

PLUSY w pigułce • Długi sezon • urocze, eleganckie miasteczko • Ski in / ski out

4. Cervinia, Włochy

Stoki na wysokości dochodzącej do 3480 m n.p.m. czynią tę położoną w Dolinie Aosty miejscowość jedną z najwyższych w Europie. Pomimo głównie południowo-zachodniej ekspozycji stoków i sporego nasłonecznienia, możecie liczyć na doskonałe warunki narciarskie aż do końca kwietniowego sezonu. Warto podkreślić świetne przygotowanie stoków, dbanie o dobre naśnieżanie oraz niecodzienną możliwość szusowania podczas jednego dnia w dwóch krajach! Jak? Cervinia połączona jest ze szwajcarskim Zermattem, dzięki czemu możemy korzystać z uroków lodowca poniżej majestatycznego szczytu Matterhorn (4478 m n.p.m.)! 

PLUSY w pigułce  • Doskonały ośrodek dla początkujących • 2 kraje w jeden dzień • majestatyczny Matterhorn w tle

5. Val Thorens, Francja


Najwyżej położony ośrodek w Europie. To chyba najlepszy argument na uwiarygodnienie słów o gwarancji śniegu aż do późnego kwietnia. Kurort, szeroko opisywany przez nas TUTAJ, posiada tyle tras, że nawet jeżeli Francuzi zamkną 70% z nich, to i tak zostaje nam aż 180 kilometrów szusowania... Plus niezwykłe widoki na francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy oraz fantastyczne knajpy na apres ski i eventy zaplanowane w kalendarzu aż do końca kwietnia.

PLUSY w pigułce • Najwyżej położony europejski kurort SKI • największy ośrodek z 600 km tras • Zagłębie wspaniałych knajp z lokalną kuchnią

6. Zermatt, Szwajcaria

Było o Cervinii, więc musi być o Zermacie! Ośrodki są połączone, tyle że ten szwajcarski kurort jest kultowy, co w połączeniu z położeniem w Szwajcarii czyni go sporo droższym od włoskiej siostry. Warunki w kwietniu są tu doskonałe, stoki utrzymane na najwyższym poziomie do późnych godzin popołudniowych, pewnie dlatego że 85% z nich położonych jest powyżej 2000 m n.p.m., a ich ekspozycja jest głównie północna (nie polecamy więc jechać tam zmarzlakom w styczniu!). Możemy też mnożyć plusy après ski (świetne knajpy, eventy kulturalne itp.), ale je opiszemy kiedy indziej. Uwaga! Czasami Szwajcarzy chcąc zatrzymać turystów po swojej stronie, "zapominają" uaktualnić informację o otwartych stokach w Cervinii, warto więc zweryfikować tego typu informację w różnych źródłach:)

PLUSY w pigułce • wysoko położone stoki • fantastyczne, panoramiczne widoki • piękny, uroczy ośrodek zabudowany szwajcarskimi chatkami

7. Pitztal, Austria


Najwyżej położony austriacki lodowiec, oferujący szusowanie aż do wysokości najwyższego szczytu w Tyrolu  Wildspitze 3774 m n.p.m. Jego 41 kilometrów szerokich i świetnie przygotowanycjh tras wystarczy na kilkudniowy przyjemny wypad, nawet majówkowy (ośrodek gwarantuje śnieg w kurorcie aż do końca maja). U stóp lodowca jeżdżą darmowe skibussy, a dzieci do lat 10 mają darmowy karnet. 

PLUSY w pigułce • najwyższy lodowiec Austrii • dobre warunki nawet w maju • szerokie, świetnie przygotowane trasyKorzystając z okazji, wszystkim narciarzom, snowboardzistom i nie tylko życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych:)

_________________________________________________________________________________

Na zakończenie...

...jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz pomóc SkiHoliday rosnąć poprzez udostępnienie go znajomym na FB, czy G+ :-)

2 komentarze: