niedziela, 8 marca 2015

Moda na stoku i "slow skiing" na Dzień Kobiet

Dzisiaj Dzień Kobiet!

Specjalnie z tej okazji SkiHoliday-blog postanowił stworzyć dedykowany wpis o tym, na co przeważnie tylko płeć piękna zwraca uwagę podczas wyjazdów SKI/SNB  moda na stoku. Podczas poszukiwań materiałów i robienia tzw. "researchu" potwierdziło się, jak znaczący jest ten aspekt zimowego urlopu dla wielu narciarskich turystów i turystek. A ich liczba stale rośnie! Okazało się nawet, że dla niektórych część sportowa wyjazdu traci na znaczeniu na rzecz aspektu fashion... tego nie popieramy! Zapraszamy jednak na przegląd rosnącego w siłę luksusowego modowego biznesu na stokach narciarskich... gwarantujemy, że zainteresujemy nawet tych, którzy stronią od tego typu przyziemnych kwestii... Zaczynamy!

Lata '50-te, '60-te, '70-te

Pół wieku temu narciarstwo wyglądało inaczej. Dosłownie. Sport ten zarezerwowany był dla niewielkiego ułamka zamożniejszych mieszkańców głównie zachodniej Europy, którzy na ubiór i przyjemności okołonarciarskie zwracali sporą uwagę. Królowały eleganckie czernie, biele i pastele, piankowe legginsy narciarskie, krótkie dopasowane kurtki i okulary przeciwsłoneczne zamiast obszernych narciarskich gogli.
Lata '60, Robert Redfort wypoczywa na stoku z przyjaciółką (fot. flavorwire.com)
Wydaję nam się, że ten trend początków turystyki zimowej, któremu parafrazując modny teraz termin slow food, przyświecał "slow skiing" powoli wraca do łask. Wówczas wyjazdy narciarskie to rekreacyjna, wczasowa jazda, wygrzewanie się w słońcu na tarasach alpejskich knajp, popijanie grzańców, pozowanie do zdjęć w eleganckich okularach przeciwsłonecznych, dopasowane pięknie skrojone stroje, gwiazdy Hollywood i sceny politycznej  narciarskie lata '50-te i '60-te to istna turystyka celebrytów!
Lata '70-te, na stoku Brigitte Bardott (fot. selvegeyard.com)

Audrey Hepburn w kreacji Valentino, Megeve w Alpach Francuskich, fot. telegaph.co.uk
Wspaniale ogląda się narciarskie fotografie sprzed pół wieku – emanuje z nich relaks, wypoczynek i spokój ducha, zupełnie nie to co na naszych zdjęciach z wyjazdów, gdzie widimy niesamowitą energię, radość i adrenalinę.

Lata '80-te i '90-te, czyli taka moda już nie wróci!

fot. complex.com/style
Pierwszy modowy narciarski przewrót nastąpił w latach osiemdziesiątych. Przeglądanie fotografii, które pojawią się po wpisaniu w przeglądarkę internetową hasła: "ski fashion in the 80s" to kawał dobrej narciarskiej rozrywki. Ortalionowe, jednoczęściowe kombinezony, neonowe kolory, stylowe opaski chroniące uszy przed zimnem, zero kasków i narciarze z wąsem. Tylko narciarze. Snowboard jako taki w latach osiemdziesiątych dopiero budził się do życia, więc nie znajdziemy na zdjęciach z tamtych lat opasłych, freeride'owych kurtek i spodni. Grunt to wygoda i full-kolor. U nas największe uśmiechy wzbudzają obcisłe, piankowe spodnie narciarskie dla Panów! W XXI wieku możemy je oglądać wyłącznie na zawodach Pucharu Świata w zjeździe alpejczyków... a szkoda, musicie przyznać, że prezentują się wybornie!:)
fot. BENJAMIN AUGER/PARIS MATCH/GETTY IMAGES
Lata 2000+, czyli najwięksi projektanci dla narciarstwa

W XXI wieku narciarski biznes modowy wyczuli również najwięksi projektanci, którzy przez ortalionowe lata osiemdziesiąte raczej nie aktywizowali swoich działań w tym zakresie, a już na pewno nie proponowali strojów i sprzętów dla mas. Aż tu nagle boom! Domy mody pokroju Chanel, Lacroix, Yves Saint Laurent, Valentino, Hermès – wszystkie zaczęły wychodzić z narciarskimi propozycjami prêt-à-porter. Najdalej idzie Chanel, który swoją marką sygnuje już sam sprzęt – narty carvingowe, freeride'we oraz deski snowboardowe (również w wersji dziecięcej).
Chanel kolekcja SKI 2015,  fot. pinterest.com

Ski-moda na stałe weszła w kanon i jest konsekwentnie prezentowana na corocznych pokazach mody. W ubiegłym roku we francuskiej stolicy narciarskiego stylu i luksusu Courchevel odbył się pokaz kolekcji m.in. takich marek, jak Bogner, Fusalp, Vuarnet, na którym gościły światowej sławy gwiazdy show-biznesu. Chyba nie ma lepszego miejsca w Europie na tego typu event  Courchevel obfituje w luksusowe butiki znanych, prestiżowych marek, tutaj nawet gondole ozdobione bywają zdjęciami i logiem Chanel! Kolejny Courchevel Fashion Week odbędzie się już za tydzień, od 15-go do 21-go marca! Jeżeli ktoś wybiera się w tym czasie do Trzech Dolin, to koniecznie chociaż na moment oddajcie się modowemu szaleństwu w sercu Alp (no i liczymy na Wasze relacje)!
 fot. experienceluxury.co/chanel-pops-courchevel

Innym ważnym modowym wydarzeniem jest Aspen International Fashion Week, gdzie obok designu bardzo ważne są również innowacje. Marki z bogatym doświadczeniem i renomą, takie jak Dennis Basso, Helly Hansen, Columbia prezentują tutaj swoje kolekcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających narciarzy i snowboardzistów. W przeciwieństwie do pokazów w Courchevel, gdzie liczy się przede wszystkim ekstrawagancki i oryginalny wygląd (to w końcu Francja!), marki prezentujące się w Aspen dbają o jak najlepsze przystosowanie odzieży do wymagających górskich warunków, co absolutnie nie oznacza jednak, że design nie ma tu większego znaczenia...

http://aspenintlfashionweek.com/sites/default/files/Columbia%20Photo%20Credit%20Sarah%20Perkins%20%2821%29.jpghttp://aspenintlfashionweek.com/sites/default/files/FW%20Trends%20Photo%20Credit%20Sarah%20Perkins%20%2820%29.jpg
fot. http://aspenintlfashionweek.com/home

Piękne stroje przyciągają naszą uwagę i stanowią przyjemny temat do dyskusji podczas przerw na stoku. Jednak w żaden sposób nie konkurują z widokiem świeżo wyratrakowanego stoku skąpanego w porannym słońcu. Nieważne przecież w czym i na czym, liczy się przede wszystkim przyjemność z jazdy.

_________________________________________________________________________________

Na zakończenie...

...jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz pomóc SkiHoliday rosnąć poprzez udostępnienie go znajomym na FB, czy G+ :-)

1 komentarz:

  1. Współcześnie odzież narciarska wygląda dużo lepiej. Niedawno sam skompletowałem nowy strój przed nadchodzącą zimą. Trochę zajęły mi poszukiwania i znalazłem na stronie https://www.snowshop.pl/ fajne bluzy snowboardowe i spodnie narciarskie

    OdpowiedzUsuń