sobota, 28 lutego 2015

Valmeinier-Valloire w słonecznej Sabaudii

Rejon Valmeinier-Valloire określany jest często miniaturą 3 Dolin. Posiada cztery razy mniej tras niż słynne 3V, a odległości pomiędzy oboma regionami są bardzo niewielkie – do najbliższego Orelle mamy jedyne...18 km! Ośrodek ten dopiero pracuje na swoją popularność, jednak pobyt tutaj z pewnością zaliczycie (podobnie jak my) do udanych. Dlaczego? Samo Valmenier położone jest w wyjątkowo słonecznej sabaudzkiej dolinie Maurienne-Tal, u stóp wysokiej na 3207 m n.p.m. góry Mont Thabor. Kurort tworzą urokliwe Valloire 1430 ze swoimi 1250 mieszkańcami, Valmeinier 1500  starsza część stacji, malowniczo położona wśród kamiennych alpejskich domków oraz Valmeinier 1800  nowoczesny ośrodek z miłymi dla oka rezydencjami w stylu niskich, drewnianych chalet.
Valmeinier ma swoje dobrze wyeksponowane "centrum", do którego zjechać można na nartach, a które łukowo okalają apartamentowce  Francuzi wyjątkowo dobrze przemyśleli kwestię przestrzeni projektując tę stację. Prawdziwą przyjemnością na zakończenie naszych zjazdów będzie z pewnością grzane wino na tarasie słonecznym jednego z licznych tutejszych restauracji i barów, czy możliwość zakupienia regionalnych przysmaków lub pełnej palety dostępnych tutaj alpejskich souvenirs bez konieczności przebierania się w "ponarciarskie dresy"  wszędzie dojedziemy bezpośrednio na nartach!
Trasy

Określenie "miniatura" może być w tym przypadku mylące. Valmeinier-Valloire posiada bowiem 150 km tras, co czyni ten ośrodek piątym co do wielkości kurortem narciarskim we Francji, z możliwością szusowania na wysokościach od 1430 do 2594 m n.p.m. na górze Le Gros Crey. Tereny zjazdowe w dolinie Maurienne należą do wyjątkowo malowniczych, a ponad 70% z nich leży na wysokości powyżej 2000 metrów, co oprócz pięknej górskiej panoramy, daje też sprzyjające warunki do utrzymywania się śniegu nawet do końca kwietnia. Każdy znajdzie tu trasy dla siebie, jednak analizując zjazdy doszliśmy do wniosku, że będzie to dobry ośrodek na pierwsze narciarskie kroki  obstawiamy, że nowicjusze po kilku dniach ćwiczeń będą w stanie pokonać (w swoim stylu oczywiście) nawet 90% tras. Z pewnością spodoba im się szczególnie niebieski "tasiemiec"  trasa Les Selles o długości 12 km i ponad kilometrowej różnicy poziomów. Wśród naszej grupy nawet najbardziej doświadczeni narciarze uwielbiali zjechać nią na koniec sportowego dnia i popodziwiać pięknie wyeksponowaną panoramę Rhone-Alpes. Należy uprzedzić jednak, że 12 km pokonywane z niewielką prędkością może zmęczyć mentalnie tych bardziej szalonych narciarzy, czy snowboardzistów (dla tych ostatnich płaskie odcinki będą prawdziwą męczarnią).
Koniecznie zaliczyć należy również zjazd z najwyższego punktu tego kurortu, po wjeździe krzesełkiem Le Gros Crey, kierując się na prawo  trasą Genepi (czerwona), przechodzącą później w trasę Eglantiers, dojedziemy aż do Valmeinier 1500. Ponad 1000 metrów różnicy poziomów – bolące nogi gwarantowane, ale widoki nieziemskie, warto! Musimy też wyróżnić z tego miejsca dwie wspaniałe czerwone trasy do których dotrzemy wyciągiem Colerieux: Escargot i Aigle. Obie zakończone przyjemnym wypłaszczeniem, dzięki któremu na szczycie możemy rozpędzić się do niebotycznych prędkości. Rozpędzić się możemy również dzięki temu, że Valmeinier-Valloire dzięki bardzo rozległym terenom i szerokim trasom, z reguły nie jest zatłoczonym kurortem, nie widzieliśmy również kolejek do wyciągów. Rozległy teren narciarski ma jednak swoje minusy – na wyciągach spędza się tutaj naprawdę sporo czasu, nie tyle są one wolne, co po prostu muszą pokonać znaczne odległości. Szczególnie odczuliśmy to zmieniając dolinę Valloire na Valmeinier 1800 – wyciągami Armera na wysokość 1500, a później kolejnym wyciągiem Le Roi, który wyciągnie nas dopiero do połowy Valmeinier... trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dobrze, że podczas naszego pobytu przez całe sześć dni nie widzieliśmy ani jednej chmury (połowa marca), mogliśmy na wyciągu zrelaksować się w słońcu i podziwiać przepiękne widoki. 
Mamy również dobre wieści dla amatorów snowparków! Te w Valmeinier-Valloire Francuzi zaliczają do swoich najlepszych obiektów tego typu. I teraz ceny  sześciodniowy skipass jest tutaj o 100 euro tańszy od tego w Trzech Dolinach i La Plagne oraz 75 euro od Serre Che. Kosztuje 185 euro. Oczywiście region oferuje mniejszą ilość tras, ale dla osób początkujących lub niekoniecznie chcących ambitnie zaliczyć 600 km tras  Valmeinier-Valloire będzie idealne. 

Knajpy

Valmenier-Valloire notuje rosnącą popularność wśród młodzieży i grup studenckich, stąd liczba barów i pubów z dancefloor'em na stokach oraz klubów poza nim rośnie. My odwiedziliśmy imprezownię Brasilia, w której bawiliśmy się długi wieczór przy muzyce klubowej z saksofonem na żywo. Klasa! Wracając na stoki – podczas przerwy regeneracyjnej kurtort ten oferuje mnóstwo knajp serwujących wyśmienite dania kuchni sabaudzkiej, jak również lokalnie "ograne" kulinaria fast foodowe. Zewsząd widoczne są tarasy słoneczne z popularnymi "Coca-Colowymi" leżakami i plastikowymi stoliczkami. Naszym ulubionym miejscem, była doskonale usytuowana Restaurant La Glisse z imponującym tarasem słonecznym, na którym zawsze znajdowaliśmy leżaki dla siebie. Polecamy steki z frytkami (14,90 euro). W Valloire często zatrzymywaliśmy się w Château Ripaille, gdzie na plus zaliczyliśmy gorącą czekoladę (4,50 euro) i desery (szczególnie tarty!).

Noclegi

Valmeinier 1800, gdzie mieszkaliśmy, jest stosunkowo młodą stacją. Większość rezydencji jest nowa, a ich drewniane elewacje nie straszą. Za niewielkie pieniądze można wykupić naprawdę przyzwoity apartament z widokiem na miasteczko i szczyty gór. My polecamy Le Hauts de Valmeinier**** – czysto, przytulnie, basen, sauna i wifi w środku. Supermarkety, bary, restauracje i sklepy sportowe znajdują się w pobliżu. Centrum miejscowości, które widać z balkonu, jest ok. 250 m. 
Dla tych, którzy uwielbiają po nartach zrelaksować się na otwartym basenie z widokiem na góry, idealnym miejcem będzie Résidence Le Thabor****. Opcja trochę droższa niż wspomniane wyżej Le Hauts, ale widoki na góry są niesamowite. Rezydencja położona również w Valmeinier 1800. Tygodniowy pobyt tutaj to koszt ok. 500 euro dla 5 osób. Wyżywienie standardowo we własnym zakresie.
Podsumowując – kurort Valmeinier-Valloire polecamy, zaliczamy na plus i życzymy Wam takiego samego szczęścia pogodowego, które my mieliśmy kilka sezonów temu!
_________________________________________________________________________________

Na zakończenie...

...jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz pomóc SkiHoliday rosnąć poprzez udostępnienie go znajomym na FB, czy G+ :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz