piątek, 23 stycznia 2015

St. Moritz i 150-lecie turystyki zimowej Szwajcarii

Sezon 2014/2015 to dla Szwajcarii jubileuszowy rok 150-lecia turystyki zimowej! W przypadku kurortów górskich to naprawdę szmat czasu (francuskie Les Menuires również w tym sezonie bardzo hucznie świętuje swoje... 50 urodziny). A wszystko zaczęło się od St. Moritz i pewnego gentlemenskiego zakładu poczynionego w 1864 roku... Otóż znany szwajcarski hotelarz, Johannes Badrutt zaprosił swoich stałych gości z Wielkiej Brytanii, którzy spędzali w jego hotelu większość swoich letnich wakacji, do odwiedzenia St. Moritz podczas zimy... Pierwotnie niechętni i bojący się mrozów Anglicy przekonali się dopiero po tym, jak Pan Badrutt zaoferował zakład - jeżeli pobyt zimowy finalnie uznają oni za nieudany, zwróci im pełen koszt dojazdu i pobytu w tym szwajcarskim kurorcie... Znający jedynie deszczowe i szare zimy Brytyjczycy byli zachwyceni pogodą i klimatem panującym w zimowej Szwajcarii! W hotelu J.Badrutta mieszkali od Bożego Narodzenia do Świąt Wielkanocnych... do Anglii wrócili zrelaksowani, opaleni, pełni sił i w świetnej kondycji. Tym samym legendarny zakład triumfalnie wygrał szwajcarski hotelarz a jego angielscy goście stali się pierwszymi, legendarnymi turystami zimowymi Szwajcarii.
(fot. St. Moritz official FB fanpage)
Od tego czasu St Moritz jest pionierem alpejskich wakacji, nic więc dziwnego, że PR'owcy tego kurortu postarali się o godną oprawę tego jedynego w swoim rodzaju Jubileuszu... na pierwszy plan wysuwa się film o historii narciarstwa w Szwacarii - majstersztyk! - polecamy słuchać go z włączonymi głośnikami, muzyka jest genialna!


Oprócz tego podczas całego sezonu organizowane będą różnorodne eventy uświetniające 150-lecie: zawody narciarskie (w tym Puchar Świata Pań w zjeździe), bobslejowe, festiwal smaków szwajcarskiej i brytyjskiej kuchni (w ramach uczczenia tych dwóch narodowości jako "odkrywców turystyki zimowej"; festiwal w dniach 26.01-31.01.2015 r.) oraz wystawa plakatów promujących St. Moritz w ostatnim stuleciu. Wystawa ma miejsce w galerii Selette, można ją odwiedzać przez cały sezon aż do 30 kwietnia br.
       

(fot. http://www.engadin.stmoritz.ch/)

Więcej o obchodach tutaj: http://www.engadin.stmoritz.ch/

                     

                                                                                (fot. http://www.engadin.stmoritz.ch/)

Nic dodać, nic ująć, zachęcamy do odwiedzenia kultowego St. Moritz!:) 

P.S. Cenowo Szwajcaria wymaga dosyć zasobnego portfela: 6-cio dniowy skipass w sezonie 2014/2015 to koszt ok. 350 €, a średni koszt siedmiu dni noclegowych w hotelu***  w samym St.Moritz to 2500 zł/os. Jednakże, w związku ze wzrostem ceny franka w ostatnich dniach i spadkiem zainteresowania jeszcze droższą w tych okolicznościach ofertą szwajcarskich kurortów narciarskich, wiele z nich obniża ceny nawet o 20 %. Także nie zniechęcajcie się!
_________________________________________________________________________________

Na zakończenie...

...jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz pomóc SkiHoliday rosnąć poprzez udostępnienie go znajomym na FB, czy G+ :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz